Z třídní knihy

Změna je život

26. dubna 2018 v 22:22 | Bellis

Najednou cvak, dílky do sebe zapadly. Vidím ostře a slyším jasně. Vylouplo se to přede mnou v celé své ošklivosti. Jak jsem jen mohla tak dlouho nevidět a neslyšet? Teď už je rozhodnuto. Ale necítím vztek nebo zlost, nic takového. Cítím úlevu a trochu smutek.
Dost let jsme byly tým, kolegyně. Já starší a zkušená, ona mladší a začátečník. Netrávily jsme spolu moc času, to ne, tak to v naší práci nefunguje. Spíš se doplňujeme, a přitom se míjíme. Jedna ráno, druhá odpoledne, pár hodin spolu přes oběd. Stejné zásady, podobné nápady, totožná pravidla, bezpečí pro děti. Vzájemná podpora a opora jedna pro druhou, zázemí a druhé doma v práci. Klid a starosti spíš provozní, někdy s dětmi nebo rodiči. Žádné podrazy, pomluvy, závist. Nebo jsem si nevšimla.
V září přišla změna, postižené dítě a s ním asistentka. Milá, obětavá, kreativní, bezkonfliktní, ochotná. Chvíli to trvalo a pak si to nějak sedlo, není na škodu mít jedny ruce a oči navíc, hledaly jsme si každá svůj způsob, jak fungovat. Našla jsem zase svůj klid a zůstala trestuhodně slepá.
Začalo to pozvolna, co šlo dřív hladce ve dvou, ve třech drhlo, ani nevím jak, ale začala jsem mít pocit, že jsem mimo hru. Spiklenecké pohledy, hovor, co ustane, nevinné popíchnutí. Odpovědí - no já ani nevím, když teda myslíš, já tomu asi nerozumím, tak jak chceš … Jedovaté osobní poznámky a jedna z nich mne zatvrdila, každá máma je háklivá, když se jedná o její děti. Neumím a nechci jednat takovým způsobem, umím se jen stáhnout do sebe, dělat dál svojí práci, uteču víc k dětem, do bezpečí jejich přízně a přijetí. Něco ve mně umlklo, z kolegyně kamarádky zůstala jen kolegyně.
Reakce, kterou čekala, nepřišla. Nehádám se, neútočím, nepomlouvám. Tak přitvrdila, odejdu pryč, tak nemůžu pracovat. Nevím, co čekala, hádky? Byla jsem zmatená, nevěděla jsem proč všechno, co udělám a řeknu, je najednou špatně. Po půl roce mám jasno, naprosto a dokonale. Moje milá a hodná kolegyně se nechala otrávit jedem z nejhorších. Emocionálním. Sleduju to v přímém přenosu každý pracovní den. Bylo to v ní i před tím? Číhalo to někde pod povrchem na impulz, který přišel až teď? Nebo je to nákaza, proti které já jsem imunní a ona ne? Byla vyvolená ve hře dvě na jednu? Když jsem poznala příčinu, mohla jsem z toho vystoupit ven. Ztratily nade mnou moc. I když to zamrzí.
Teď sleduju, jak ta úžasná paní, co nás měla posílit a místo toho nás dokonale rozložila, by si ráda urvala jistější práci provozní. Asistentka nikdy neví dopředu, jednou je jí třeba a příští rok třeba ne. A ona bydlí za rohem. Post provozní ve škole by pro vyučenou paní byl terno. Je pracovitá, pořádná, šikovná, je komunikativní, a především si umí omotat lidi kolem prstu. Ty, co si ona vybere. Dokáže vypouštět ty správné poznámky k těm správným uším. Slova plná sarkazmu a ironie. A příští rok jde asistovat do vedlejší třídy a moje kolegyně, když se naskytla příležitost, tam půjde taky. Jde za svou sirénou. Prý potřebuje změnu. Myslím, že potřebuje lekci a že se jí té lekce dostane.
Je mi jí líto, poslouchám, jak se spolu baví, kolik jedu obě vypouští na adresu lidí kolem, kolik zbytečné kritiky v těch slovech je. Nemám iluze, i já jsem jistě na tapetě, ale už mi jejich slova neublíží, neberu je osobně. Vím, jak snadno se člověk nechá vtáhnout do podobných her, lepší s vlky výti, než být jejich štvanec. My proti ní, nebo jim. A vidím na naší provozní, jak je zmatená, nejistá, jak se neumí těm jízlivostem bránit, stejně jako já před časem. Jenže ani ona není úplně bez viny. Nahrává jim zbytečně na smeče, jak se říká, občas na to peče. Kdyby slyšela komenty děvčat, se kterými je přeci taková legrace a jsou to fakt hodné holky, asi by se podivila.
Moc jsem si přála, aby se situace na naší třídě vyčistila a ono to tak dopadlo. Od září, po sedmi letech budu mít novou kolegyni, ještě studuje, je milá, úžasná k dětem, a moje současná kolegyně jí vyšťouchla z její třídy. Ředitelka je spokojená, má pocit, že dostala na svou třídu to lepší, sehraný pár. Budu se za ní modlit. Naše provozní by měla zabrat, pár správně pronesených poznámek před paní ředitelkou by mohlo padnou na úrodnou půdu.
Ještě pár měsíců můžu sledovat zajímavé představení. Vlastně díky za tu lekci, taky toužím po změně. Změně k lepšímu.

Den jak víno

16. května 2017 v 15:34 | Bellis

I dospěláci jsou lehce ušlí po pěti kilometrech. Co teprve školkové děti, musím se zítra zeptat, jak bylo po "o", já jsem doma natvrdo vytuhla. Přitom to byl pro všechny zážitek, návštěva hasičů v našem městečku. Parta bezvadných a ochotných chlapů děti nechala prolézt všechno, od hasičských aut až po šatny. Máme školku lehce mimo město, mimo je i jízdní řád autobusů, nezbývá než hodit batoh na záda a vyrazit pěškobusem. Pro jedince převážené vždy a všude autem docela sousto.
"Bolí mě nohy, mám žízeň, kdy tam budem, kdy tam budem, (a pozor změna) jak je to daleko" - dvojice uondaných oslíků.
Jedna cesta skoro hodinu, dvě hodiny na hasičárně, k obědu jsme se dovlekli silou vůle, ale nakonec dobrý.

Z auta jsem doma přelezla rovnou na gauč, divné, normálně ujdu daleko víc a jsem jako pstroužek. Rozlepila jsem oči před třetí a znovu sedla za volant, hurá do školky za vnoučaty, nějakých dvacet kilometrů. Aut zatím pomálu, špička ještě nevypukla, po deseti minutách jízdy, na půl cestě mi došlo, že jsem před týdnem, když si prckové užívali školku v přírodě, vyhodila z auta sedačky. Takže zpátky, naložit sedačky. Hlavně klid a se nenechat čapnout na nekonečné padesátce v Sadské.

Mám tyhle jízdy nerada i ráda, užívám si Fixí zpěv vnoučat, hraje mi dokola jedno CD, ne že bych jich víc neměla, ale jsem líná je měnit. Současnému vozu vévodí Krása nesmírná, už tři roky. Minulé auto okupoval Fenomén, předtím myslím Bestiálně šťastní, nemám v tom systém, prostě dílo náhody. Nicméně, když jsem si před rokem zakoupila do školky DC Mixle v pixle, vnoučata mi ho stopili takřka okamžitě, do auta nedoputovalo a tím prošvihlo svou chvíli. Vypsaná Fixa mne na cestách provází dál, což děti nerozlišují, Márdiho zpěv je pro ně prostě Mixle v pixle.

Když jsem je letos začala v Nymburce vyzvedávat, přijaly domovské CD v domnění, že jsou to písničky pro děti. A začalo vysvětlování textů, občas tvrdý oříšek. Top ten je od prvopočátku Mažoretka, někdy ji chtějí i třikrát dokola, letadlo i plyšák na ni divoce tančí. Dnes byl výklad ke slovům "zdechlina, garsonka, depka", vzdělávání, to je moje. Ale neodolala jsem, hned jak projevily dobrý hudební vkus, začala jsem jim pouštět videa, Mažoretka jednoznačně vede. Áďa přiběhne vždycky, když ji slyší a hned se ptá: "Babi, už odhazovala podprsenku?" A to jsme si mysleli, že bude spíš dolňák, inu, ještě se nám chlapec vybarví.

Jo a jen tak mimochodem, až odpoledne jsem zjistila, že jezdím sem a tam, ale papíry od auta zůstaly v batohu pod stolem. A k tomu mobil kolegyně, chtěla jsem ji to zavolat, ale do batohu to jaksi nemá cenu. Kupodivu zvedla v práci pevnou, sice zastaralá věcička, ale občas zafunguje. Na další pochod s dětmi se chystáme ve středu, za kulturou do kina. Budu se pekelně soustředit a těšit se na prázdniny, snad se jich dožiju.

Škodolibá houpačka

12. dubna 2017 v 6:06 | Bellis

Učitel je jednou nohou neustále v maléru, druhou rovnou v kriminále. Uhlídat pytel blech ve stohu je určitě mnohem lehčí práce, než sledovat najednou třídu předškoláků na zahradě. Některé děti by potřebovaly omotat bublinkovou fólií nebo rovnou molitanem. A pak překvapí i ti zdatní jedinci, co běžně nezakopávají na čisté rovině, pravda, ti už takřka vymizeli, ale sem tam se nějaké potenciální nemotovidlo najde. Alespoň u nás na vsi. Jsme statečné učitelky a necháváme dětem hodně volnosti, snad i proto se zatím nikdo nezmrzačil.

Občas překvapí, jak rozdílné děti se skamarádí a utvoří nerozlučnou dvojku, nerespektujíc rozdílnost pohlaví, rasy, náboženství ani váhy. Tak se nám Kája, pěkně narostlá kučeravá tmavovláska, dala do kupy s éterickým, podměrečným blonďáčkem Dáňou. Běžně bez sebe nedají ani ránu, ovšem když vylezou na překlápěcí houpačku, pro pět ran do čepice, to se dějí věci.

Kája běhá celoročně v sukních a kabátcích do půli lýtek, což na herních prvcích vytváří zajímavé situace. Dáňa je klučík vymazlený od maminky - módní guru, nosí bílé kotníčkové botky, bundičky do pasu s nezbytnou kožešinou, vystajlovaný účes, tak trochu křehulka. Na houpačce spolu tráví hodně času, snad aby jim ostatní dali pokoj, Kája posedává většinou dole, Dáňa vlaje většinou nahoře, ale snaží se oba. Kája se odráží jako divá a Dáňa se pokouší alespoň na milisekundu dotknout bělostnými podrážkami země.

Posledně se dožadoval někdo z ostatních Kájiny pozornosti a zavolal na ni z průlezky. Ta jako vždy trůnila v nejnižším bodě houpací dráhy, otočila se víc, než měla, smekla se a omotala okolo klandru, na kterém seděla. Tím odlehčila svou půli a Dáňa si nečekaně kecnul na zem. Byl nenadálým volným pádem tak překvapen, že se zapomněl pořádně držet a cvaknul si zubama. Ani Kája na tom nebyla zrovna nejlíp, neb se jí sukně zachytila za sedátko a Dáňův prudký sestup jí vytáhl zadek nahoru, takže to vypadalo, že dělá stojku. Začala sebou mrskat, Dáňu zase odlepila od země a protože ten si kontroloval chrup, nedržel se madla a žuchnul na zem. Kája to rovněž vzdala, vyprostila sukni ze sedátka a skončila na všech čtyřech. Osvobozená houpačka se překlopila a zpečetila Dáňův osud dobře mířenou ranou na šišku. Přestal si počítat zuby a chytil se za hlavu. To už se houpačka odrazila od jeho super kožešinové bambule a klepla na druhé straně Káju přes zadek. Přísahala bych, že se ta dřevěná potvora škodolibě ušklíbla.

Přemýšlela jsem, zda by mohla jedna houpačka utlouct dvě děti najednou, naštěstí se ty naše moudře odklidily z jejího vražedného dosahu. Zdusila jsem výbuch smíchu, ale i tak mi vytryskly slzy a abych se těm chudákům nesmála nahlas tlumeně jsem si kvílela do dlaní. Děti byly víc vyděšené ze mě, než z přestálých útrap, nic je prý nebolí a všechno je v pohodě. Učitelka, co brečí na zahradě opravdu není osoba, které by chtěly ukazovat boule. Jasně že se rychle oklepaly, za chvíli už zase na houpačce poletovala sukně a nadskakovala bambule. Ale já stále bojuji s pokušením zavolat od stolku na Káju.Mistrovství světa ve skoku do řeči

11. dubna 2017 v 8:30 | Bellis

Mistrovství světa ve skoku do řeči

zažívá rodič od té doby, co nadějný potomek dá dohromady větu holou. Výměna nejzákladnějších informací se svou drahou polovičkou stává se zdlouhavou procedurou. Opravdu má běžná věta tolik slov, aby poskytla mrňavému Cicerovi tolik příležitostí k utvrzení se ve své nadvládě nad nebohými rodiči? Přeci nebudeme omezovat broučka v rozvoji, když ve dvou letech konečně přestal posuňkovat. Ráno dychtivě, dopoledne trpělivě, v poledne netrpělivě, večer už s největším sebezapřením k němu obracíme svou tvář sotva oddálí rtíky. Ono má vždy co říci, je tak roztomilé, vtipné, chytré, vnímavé. (Opravdu jsem tu otravnou příšeru porodila já? A můžu ji vrátit?)

Velkáčům myšlenky pádí jak Pendolino, jsme ve včera, dnes a zítra současně, maláč je na vyšším levelu, techniku mindfulness ovládá mistrovsky. Tady a teď, všechno musí okamžitě ven, ani co na srdci to na jazyku není dost. Ona se ta slova k srdci vlastně nemají šanci dostat, leda by udělala velikou objížďku ústního otvoru. Ti nejzdatnější dokonce mluví rychleji, než myslí a rodičům nezbývá než doufat, že se ta jednosměrka časem otočí. Ovšem to neznamená, že někdy v budoucnu budou mít šanci dokončit větu. Protože ho nechali, aby trénovalo od mala a poctivě skok do řeči. A rezignovali na umění naslouchání druhým. Z neznalosti nebo záměrně. Ať žije volná výchova.

Zažívám to neustále, odpoledne přiběhne maminka, stojí ve dveřích třídy, odhodlaně se nadechne a začne:

"Dobrý den, paní učitelko …"

"Mamíííí!"

" Ahoj Pepíčku, počkej, já potřebuju …"

"Já jsem udělal vlaštovku!!"

"…říct paní učitelce…"

"A nakreslil jsem na ní vlajku!"

"…že zítra…"

"A Fanda mi ji zmuchlal!!"

"…ráno jdeme…"

"Tak jsem ho praštil!!!!"

"… na logo..."

"A zmuchlal jsem mu tu jeho!!!!!"

"…pedii…"

"A co jsi mi dneska koupila?"

"Pepíku, jdi okamžitě do šatny a převlíkni se!!!!!"

Mělo by mi být té uhoněné maminky líto? Popravdě ani ne, naučila Pepíčka mluvit, ale neučí ho naslouchat, respektovat ostatní. A to je možná daleko větší fuška. Nikdy prckovi neřekla to, co jsem jako malá slyšela od mámy, táty, babičky v obchodě, na poště, na návštěvě - nech nás domluvit, dospělým se do řeči neskáče. Koho opravdu lituju, to jsou kolegyně z prvních tříd, představa třídy plné mistrů skoku do řeči je děsivá. A ještě děsivější je představa, že z těch skokánků budou skokani třeba v parlamentě.


A jestli chcete vědět, jak to dopadlo s Pepíčkem, tak samozřejmě v šatně dostal lízátko. Nějak mu máma tu pusu zalepit musí.


Přebrept

11. listopadu 2015 v 7:07 | Bellis

Ráno je v práci vždycky fofr. I když si dám půl hodinky náskok, pravidelně nestíhám. Vyhnat okny včerejší vzduch, uvařit kotel čaje. Nakopnout oba kompy, projet mail, mobil a vyhlížet omluvenky. Vytahat na stolek výtvarku, nastříhat, namíchat, naservírovat až pod nos. A celou dobu si sumírovat rozvážnou řeč pro zákonného zástupce zdatného Sedmilháře. Šrotovalo mi v mozkovně celý večer, podstatnou část noci a ráno návdavkem.

Je to jeden z vesmírných zákonů, v každé třídě je minimálně jeden prudič. Toho našeho jsme přebrali od kolegyň mrňátek s důrazným varováním, dejte si majzla, je to zmetek. Doma lže, jak když Rudé právo tiskne a rodiče lítají se stížnostmi, věřit budou vždycky jemu. Měsíc byl zdánlivě klid, chlapeček F. prozkoumával terén. Zkoušel, co mu projde, když zjistil, že toho bude málo, rozhodl se, že nám zavaří. Nasadil osvědčenou taktiku "jsem chudák". S Mar jsme si medily, jaká je letos neskutečná pohoda, sladká nevědomost.

Kreativní baron Prášil nás zatím všude líčil jako křížence Harpií a Heroda. Bral to důkladně a zodpovědně, nikoho nevynechal, byl hvězdou na logo, u dětské, u babiček, u známých. Všude s gustem vyprávěl o bití, kopání, kousání od dětí, kterému my nezodpovědné pedagožky netečně přihlížíme. Měl i důkazy, modřiny na nohách, špinavé oblečení. Otec doma skřípěl zuby, maminka F. po nocích plakala. Nikterak jim nepřišlo divné, že se oběť šikany do školky těší a domů musí být odvlečen takřka násilím. Bodejď ne, kde jinde by sehnal takový materiál. Ani je nezarazilo, že chudáček je o půl hlavy větší než ostatní, navíc má slušně našlápnuto na zápasníka sumo. Jen jediný kluk má tu drzost být o chloupek větší, za to vyfasoval natvrdo hlavní roli tyrana. Co má být co o rok starší, smrdět porád ještě ve školce a připravit ho o vypapané prvenství.

A tak se stalo, že když se mi ti dva zbuchli ve třídě hlavama při infantilní hře "Pan čáp ztratil čepičku", rozjela se fantazie nadějného scénáristy naplno. Co na tom, že on byl ten, kdo honil chudáka obviněného a málem mu rozkývanou jedničkou vlevo nahoře vykousnul kus lebky. Nevyužít čůrek krve od vykotlaného mlíčňáku by byl hřích. Z toho bude kauza školního roku. Následné chlácholení dětí, moje ošetření a pochvala za statečnost nás nikterak nemohly zachránit. Odpoledne odcházel s tričkem máznutým od krve a tragickým výrazem. Babička byla zděšena brutalitou, která vládne v českém vzdělávacím systému. Nemaje tuchy, co je o nás kde vykládáno, stavěla jsem se k události trestuhodně lhostejně. Zoubek jsem zapsala do knihy úrazů a pustila z hlavy, mamce to řeknu až ráno, nechce přeci, abychom něco řešili s babičkou.

Odpoledne se však rozjelo vyšetřování samospádem a večer nečekaně volala ředitelka, ta co nás tak důrazně varovala. Nešlo přehlédnout, jak ji těší, že na nás taky došlo, nicméně byla v obraze. Maminka F. se jí hroutila do telefonu hodinu, nás jakožto nezodpovědné osoby obešla velkým obloukem. Její verze byla malinko poupravená, postižený prý v slzách vypověděl, že byl surově zbit na zahradě pěstmi do obličeje, jak jinak přece tím velkým klukem Hromotlukem. Ostatní prý nečinně přihlíželi, rodiče volají po nápravě a zadostiučinění, zakrvácený oděv je důkaz. Čuměla jsem jak puk, zprvu. Pak jsem se začala smát, protože prostě mi to fakt přišlo vtipný. Byla jsem metr od toho ťukance a okolo dalších patnáct dětí, věděla jsem, že tohle mu prostě neprojde, ale musela jsem na ně od lesa. A tak jsem celou noc přemýšlela, vážila, převracela a osahávala každé slovíčko, které ráno řeknu. Musím být přeopatrná, jinak bude zle, hlavně je nenaštvat hned na začátku.

No a ráno, v tom zmatku u stolečku s dětmi, jsem čekala, kdo chudáčka zmláceného přivede. Do toho chodili ostatní rodičové a paní Veselá mi oznámila, že jejich Haničku odpoledne vyzvedne Kájova mamka, paní Tlustá. Píšu hned vzkaz kolegyni na lístek, co je psáno, to je dáno, a v tom nakráčí pan F., očekávaný taťka. Byl by to možná hezký chlap, shodit tak dvacet kilo. Přikulil se sebevědomě do třídy, jdu mu asertivně v ústrety a s úsměvem pravím:

"Pane Tlustý, můžu s vámi chviku mluvit?"

V ten moment zkameněl, čekal všechno možné, ale takovou urážku ani ve snu. Když se vzpamatoval, odsekával slova z ledu.

"Jak jste mi to řekla?"

Chvíli jsem nevěděla, ale pak ani to západní Německo nebylo dost daleko, jak moc jsem se toužila zahrabat pod zem.

"Omlouvám se za to pomotané příjmení, píšu vzkaz paní Tlusté a myslím na deset dalších věcí, co musím ještě vyřídit".

Je to divné, ale vzal to, postupně roztál, ukecala jsem ho a po konfrontaci dětí musel připustit, že něco nesedí. Synek přiznal, že si všechno vymyslel. Maminka se přestala trápit, že synka šikanují o hlavu menší děti a začala se trápit, že má doma magora. Pochopila, že modřiny mají i ostatní z toho, jak lítají venku, jezdí na koloběžkách a ta špína je prostě ze zahrady, kde si lezou po stromech a ryjí v písku. Na naší radu se obrátila na dětskou psycholožku, třeba potvrdí to, co my tušíme, žárlí na mladšího bráchu, chce pozornost.

Odpoledne jsem si postěžovala paní Tlusté, co mi její příjmení vymňouklo.

"No vidíte, a teď si představte, že se tak fakt jmenujete," postěžovala si ta čtyřicetikilová osůbka s mimčem v šátku.

"Jenže vy se tak sice jmenujete, ale nevypadáte, kdežto ten tatínek se tak nejmenuje, ale vypadá," utěšovala jsem ji a trochu si stěžovala.

Uznala, že má tu lepší variantu, nakonec jsou i tragičtější příjmení.

"Pan Tlustý" mne bude strašit asi i po smrti, a to jsem skutečného pana Tlustého nikdy neviděla. Zato mám "krásný" přebrept a kolegyně se móóc pobavily. Od teď pro jistotu žádného rodiče neoslovuji, každý rok se vymění, kdo si to má pamatovat. Kdo ví, co bych ještě vyvedla, máme i Báru Černou a u některých etnik by to byl fakt průšvih.

 
 

Reklama