Leden 2017

Iluze u ledu.

31. ledna 2017 v 6:06 | Bellis


Iluze je prý mylný smyslový vjem. Takže jsem nejspíš utrpěla akutní iluzi. Jakoby venku pršelo. To by byl docela průšvih, takže raději beru lehkou duševní poruchu. Chvíli jsem podezírala psa. Že mi ťapká za dveřmi pokoje, cvaká drápy o plovoučku. Jenže to by musel stepovat čtvrt hodiny v kuse. Už dávno by začal štěkat, ať koukám otevřít. Takže blbost. Divné, vážně to zní jako déšť, ale nemůže pršet, když mrzne. Ráno je mínus jedenáct a teď liják, ha ha, docela fór. Tak co dělá kravál, že neslyším televizi?

Jde to zleva, zvenku. V létě bych řekla, že se perou vrabčáci na plechové střeše. Jenže teď jsou zalezlí v břečťanu na pergole a kálejí nám na popelnice. Že by ptačí trus ve vzduchu mrznul a bubnoval do plastových deklů? Beru do ruky mobil, na displeji vidím sněhovou vločku a mínus pět, ale uši mi říkají něco úplně jiného.

Je pěkné mít nějaké přesvědčení, určitou jistotu. Není toho moc, na co se dá spolehnout. Na počasí už vůbec ne. Kromě toho, že první týden v srpnu je v Harrachově děsná kosa. Nikdy nejsem tak vymrzlá, jako večer na Keltský noci. Ale to je výjimka. Jsou však určitý meze, prostě ani v Harrachově nesněží v srpnu, proto taky na můstkách lítají kelímky od piva a ne skokani. A každý trochu soudný člověk uzná, že nemůže slyšet za oknem déšť, když je pět pod nulou. Prostě voda mrzne při nule, tedy většinou to tak je. Pokud něco není hodně špatně. Jako třeba teď.

Sleduju skrz žaluzie, jak se celá ulice obléká do ledu, chodník, silnice, auto, tomu to obzvláště sluší. Musím se podívat ven. Z balkónu je kluziště, zábradlí se podivně zaoblilo. Dráty se začínají prověšovat. Zvednu teplotu na termostatu, napustím si vodu do zásoby, člověk nikdy neví. Je jedenáct večer a na displeji stále sněží. Můžu být klidná, uši mám v pořádku. Jenže nejsem. Myslím na všechny, co ráno pojedou, protože musí. I já bych měla, ale nemusím nutně, můžu ty dva do práce kilometry dobruslit. Krucifix. Jak může pršet a mrznout zároveň? Na co se dá spolehnout? Možná, že pár iluzí mi ještě zbylo, ale o počasí ani jediná, dávam je k ledu. Je to pěkný bordel. Tak lidi, ráno hodně štěstí, dejte na sebe pozor.